Kompletan vodič za negu kože u svim godišnjim dobima
Sve što treba da znate o pravilnoj nezi kože tokom cele godine. Saveti za čišćenje, hidrataciju i zaštitu kože u različitim godišnjim dobima.
Kompletan vodič za negu kože u svim godišnjim dobima
Koža je najveći organ našeg tela i zahteva posebnu pažnju tokom cele godine. Različiti vremenski uslovi i spoljašnji faktori utiču na njeno stanje, pa je neophodno prilagoditi rutinu nege u zavisnosti od godišnjeg doba.
Prolećna nega kože
Kada prođu hladni zimski dani, koža zahteva posebnu negu. Čišćenje mora postati češće, a kreme vlažnije i sa zaštitnim faktorom. Lice bi tokom trajanja toplih dana trebalo umivati vodom i blagim sapunom dva puta dnevno, a barem jednom u sedam dana bi trebalo uraditi piling.
Koža se neprestano obnavlja – nove ćelije nastaju u unutrašnjem sloju epiderma i postupno izbijaju ka površini kože. Na kraju svog životnog veka, koji traje oko 20 dana, te ćelije se odvajaju i potrebno ih je ukloniti da bi ten ponovo postao blistav.
Kako pravilno raditi piling
Koristite preparate sa prirodnim ili sintetičkim mikročesticama (komadići koštice kajsije, šećer, so) koje odgovaraju vašem tipu kože. Nikada ne trljajte jako vrhovima prstiju. Nanesite sredstvo za piling na čelo, nos, obraze, vrat i dekolte, masirajte nežno, a na kraju kožu temeljno isperite.
Kožu možete tretirati i prirodnim sredstvima kao što su:
- Kukuruzno brašno pomešano sa mlakom vodom, mlekom ili tečnim sapunom
- Kvasac sa nekoliko kapi mleka (odličan protiv masne kože i mitisera)
- Kolutovi krastavca ili izgnječena jagoda (hidriraju kožu i daju joj svež izgled)
Letnja nega kože
Tokom leta pojačajte unos tečnosti u organizam. Pijte vodu, ceđene sokove i rashlađene čajeve. Zeleni čaj sa nekoliko kapi limuna je provereni "čistač" organizma – pijte ga nakon glavnog obroka. Čaj od kamilice je takođe blagotvoran – možete ga piti i umivati se njime.
Ako ste tokom zime koristili kreme koje hrane kožu i daju joj neophodnu masnoću tokom vetrovitih i hladnih dana, sada pređite na hidratantne kreme. Pre kupovine se konsultujte sa dermatologom. Takođe, trudite se da tokom dana koristite kreme sa zaštitnim faktorom kako biste opušteno uživali u dugo očekivanom suncu.
Zašto su kupke važne za kožu?
Kupke ne samo što neguju kožu već i relaksiraju, bude čula, pojačavaju cirkulaciju i čine kožu mekom i elastičnom. Nega tela, posebno ona kozmetička, bazira se na vodi. Voda je osnovni element kojim održavamo čistoću i lepotu kože.
Postoje razne vrste kupki i svaka od njih ima različitu namenu. Izbor kupke vršite prema sopstvenim potrebama i možete ih učiniti posebnim ritualima posvećenim lepoti i življenju.
Jesenja priprema kože
Kako bi koža bila spremna za nadolazeće hladne dane, neophodno je osigurati dovoljan unos zdravih omega masnih kiselina u ishrani. Pronaći ćemo ih u maslinovom ulju i ribi, koja bi trebala biti neizostavna namirnica na našem tanjuru barem jednom nedeljno.
Dobar izbor su svakako i orašasti plodovi kao što su orasi, bademi, lješnjaci i pistacije. Dolaskom hladnijeg vremena češće se javlja i pojačano znojenje, što može uzrokovati nastanak akni i problema sa kožom.
Prirodni preparati za negu kože
Lekovi i preparati na bazi bilja najbolje su rešenje za sve probleme sa kožom:
- Gel od aloe vere – najbolji izbor za obnavljanje kože
- Ulje od kamilice – blagi biljni preparat koji umiruje kožu
- Neven – kreme, losioni i obloge od ove ljekovite biljke
- Ružina vodica – odlično čisti kožu i zateže je
Zimska zaštita kože
Zimi je koža posebno osetljiva zbog hladnoće, vetra i suvog vazduha u zagrejanim prostorijama. Važno je koristiti bogatije kreme koje će je zaštititi od isušivanja.
Za suvu kožu zimi:
- Koristite bogate hidratantne kreme koje ćete nanositi više puta dnevno
- Izbegavajte sapune, tonike i druge slične preparate
- Nanosite nekoliko kapi biljnog ulja nakon što stavite hidratantnu kremu za lice
- Nikada na lice ne nanositi proizvode koji sadrže umetne boje i mirise
Pravilna ishrana za zdravu kožu
Za zdravu kožu najbitniji su vitamini A, E, C i vitamini B skupine. Vitamin A sadrže papaja i mrkva, a postepeno otpuštaju vitamin A koji ima antioksidativni učinak i zadržava mladolik izgled kože bez bora.
Vitamini B skupine nalaze se u jogurtu, grašku, gljivama, leći, siru, bademima, mesu, ribi, žitaricama. Oni su nužni za čistu kožu i mladolik izgled, pomažu obnovi stanica kože i borbi protiv raznih vrsta kožnih infekcija.
Najčešći problemi kože i rešenja
Masna koža
Dobro je očistite kako biste spriječili nastanak prišteva. Ako imate mitesere po nosu i čelu, kao i masnu T-zonu na licu, možda je stvar u hormonima. Nemojte previše čistiti masnu kožu jer biste time mogli potaknuti jače lučenje masnoća.
Osetljiva koža
Traži hipoalergenske preparate zaštitnog sloja. Najvažniji aspekti njege za ovaj tip kože su ublažavanje nadraženosti i jačanje zaštitnog sloja kože.
Kombinovana koža
Ovo je verovatno najčešći tip kože. Srednji dio lica (takozvana T-zona) je masniji i grublji od ostatka lica. Suhe delove kože treba mazati hidratantnim preparatima, a masnije delove sasvim laganim preparatima.
Zaključak
Pravilna nega kože zahteva strpljenje i doslednost. Bez obzira koje je godišnje doba, važno je pratiti osnovne korake nege: čišćenje, toniziranje, hidratacija i zaštita. Posvetite pažnju svom tipu kože i prilagodite rutinu njenim potrebama. Ne zaboravite da je ishrana takođe ključna za zdrav i blistav izgled vaše kože.